Priprava datoteke za tisk ni lahka naloga, saj je potrebno pri kreiranju datoteke za tisk upoštevati veliko dejavnikov, kateri vključujejo resolucijo slik (dpi), barvni prostor grafičnih elementov (RGB, CMYK, Pantone), dodatek za porezavo (Bleed), oznake za porezavo (Crop Marks), odmik od robov porezave (Margins), prekrivanje barv (Overprints), Creep...
Optimalna datoteka za tisk je PDF (Portable Document Format). Kreiranje PDF datoteke omogočajo številni računalniški programi, vendar vam priporočamo le uporabo profesionalnih grafičnih programov, kot so Adobe InDesign, Adobe Illustrator.
V kolikor pripravljate obsežnejše tiskovine (katalogi, knjige) priporočamo, da izberete Adobe InDesign.
Za obdelavo fotografij priporočamo Adobe Photoshop.
Pri kreiranju PDF datoteke za tisk upoštevajte naslednje:
1. DTP PROGRAM:
PDF datoteko za tisk pripravite v grafičnih programih, kot so Adobe InDesign, Adobe Illustrator.
2. FORMAT DATOTEKE:
Datoteko za tisk vedno pripravite na točen format (1:1), izjema so Jumbo plakati (1:10) in City light plakati (1:5).
3. SLIKE / BITMAP:
V datoteki za tisk uporabljajte slike z zadostno resolucijo (dpi-dots per inch), in sicer za tisk poslovnih tiskovin minimalno od 250-300 dpi, pri tisku večjih formatov (XXL tisk) lahko uporabite tudi slike z resolucijo od 150 dpi naprej.
4. BARVNI PROSTOR:
Vsi grafični elementi v datoteki za tisk (slike, barvne podlage, logotipi, pisave...) naj bodo v CMYK barvnem prostoru ali v PANTONE lestvici. Tisk po PANTONE lestvici je mogoč le v ofsetni tehniki, kjer se Pantone barva tiska kot dodatna barva.
5. GLOBOKA ČRNA BARVA:
Večje črne barvne površine (flehe) sestavite iz CMYK: C=60%, M=0%, Y=0%, K=100%.
6. PISAVE - ČRNA BARVA, VELIKOST:
Črna besedila oziroma pisave kreirajte samo iz črne barve (C=0%, M=0%, Y=0%, K=100%), nikakor ne iz vseh štirih barv, ker lahko pri tisku pride do zamika barvne registracije.
Velikost pisav naj ne bo manjša od 6 pt.
7. ČRTE:
Vektorske črte oziroma linije naj imajo minimalno debelino 0,25 pt oziroma 0,1 mm.
8. BARVNA POKRITOST:
Barvna pokritost oziroma nanos barve je seštevek vseh barvnih kanalov (C+M+Y+K). Maksimalna dovoljena barvna pokritost za premazne papirje je 330% in 280% za nepremazne papirje. Minimalna pokritost posamezne barve naj ne bo manjša od 5%.
9. BARVNI PREHOD OZIROMA PRELIV:
Priporočamo vam, da barvne prelive (Gradient), kjer barva prehaja od temnejše k svetlejši, izdelate v programu Adobe Photoshop (rasterizirana oblika). Izdelavo barvnega preliva z vektorskimi programi vam odsvetujemo, ker lahko pri tisku pride do neželenih barvnih stopnic.
10. BLEED, MARGINS, CROP MARK:
Če želite, da je vaša tiskovina obrezana v živi rob, obvezno upoštevajte oziroma dodajte 3 mm dodatka za porezavo (Bleed). Grafični elementi kot so pisave, logotipi in podobno naj bodo od roba porezave odmaknjeni minimalno 3 mm navznoter (Margins). Datoteka naj vsebuje tudi oznake za porezavo (Crop Marks).
11. KREIRANJE PDF DATOTEKE:
Priporočamo, da PDF datoteko kreirate oziroma shranite s standardom PDF/X3:2002.
12. PDF DATOTEKA ZA TISK:
Preden datoteko pošljete v tisk, prosimo, da še enkrat preverite ustreznost datoteke za tisk.
Ustrezno imenovanje in organizacija datotek (po poglavjih, po delnih produktih) močno olajša identifikacijo in izvajanje.
V PDF datoteki naj bodo zapisane vse strani, ki pripadajo posameznemu oziroma delnemu produktu (npr. vse 4 strani za ovitek), vključno s praznimi.
Format porezane strani (trim box) naj bo enak tistemu, ki je naveden v naročilu oziroma ponudbi.
Vse pisave naj bodo zapakirane (celotni nabor znakov) v dokumentu, če tudi je v posamezni pisavi le en sam znak (npr. pagina).
Narvni prostor, s katerim je opisana vsebina na strani, naj ustreza glede na zahtevane separacije v tisku.
Odprte datoteke (InDesign, QuarkXPress, Adobe Illustrator) naj imajo priložene vse pripadajoče datoteke (TIFF, EPS, Font), ki so potrebne, da kreiramo ustrezen PDF.